Informaţii SU/SVSU - Primaria Caracal

CAMPANIE DE PREVENIRE ÎN DOMENIUL PREVENIRII ŞI STINGERII INCENDIILOR

ARDEREA MIRIŞTILOR ŞI FOLOSIREA FOCULUI DESCHIS

CONFORM ADRESEI  NR. 3917369/11.06.2021 A I.S.U.“M.BASARAB” AL  JUDEŢULUI OLT

În conformitate cu art.14 lit.c), d), e). g), h)  din Legea nr.307/2006 privind apărarea impotriva incendiiloragenţii economici şi administratorii obiectivelor socio economice din localitate, vor identifica şi nominaliza sectoarele de activitate în care creşte riscul de incendiu în condiţii de caniculă, vor asigura funcţionarea la parametri optimi ai instalaţiilor de stins incendii, vor asigura  protejarea instalaţiilor tehnologice faţă de efectul direct al razelor solare, a instalaţiilor tehnologice şi recipienţilor ce conţin substanţe combustibile şi vor lua măsuri pentru  asigurarea condiţiilor astefel încât  utilajele agricole folosite la recoltarea paioaselor să nu constituie surse de incendiu.

În conformitate cu OMAI nr.163/2007 se interzice:

-utilizarea focului deschis de către cetăţeni sau agenţi economici pentru arderea deşeurilor menajere , a vegetaţiei uscate sau a miriştilor pe perioada avertizărilor meteorologice de caniculă  sau  a temperaturilor caniculare, ori în  locuri cu pericol de incendiu şi pe timp de vânt, locurile cu pericol de incendiu se stabilesc şi marchează de persoanele în drept;

CITESTE MAI DEPARTE

Campanie de informare nr. 12181 din 24.02.2021

Campanie de informare colectivă

Zi Aniversară,

La 28 februarie  sărbătorim Ziua Protecţiei Civile din România,  dată la care, în anul 1933, Regele Carol al II-lea, prin “Înalt Decret Regal nr.468″, a aprobat Regulamentul apărării contra atacurilor aeriene, ca o necesitate a protejării populaţiei civile rezultată în urma efectelor devastatoare ale primului război mondial. Momentul este considerat drept actul de naştere al Protecţiei Civile, instituţie care, iniţial, purta denumirea de “Apărare Pasivă”. Din anul 2004 activitatea de protecţie civilă se desfăşoară la nivel naţional în cadrul Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, iar la nivelul judeţului nostru în cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “M.Basarab” al Judeţului Olt.

Descarca Campanie

Campanie de informare nr. 22504 din 08.05.2020

Campanie de Informare pentru prevenirea infectării cu Covid -19 prin intermediul alimentelor obţinute  în unităţile din industria alimentară

Ca urmare a adreselor nr.22828/07.05.2020 a Instituţiei Prefectului-Judeţul Olt, nr.7713/06.05.2020 a Direcţiei Sanitar Veterinare pentru Siguranţa Alimentelor Olt este necesară respectarea măsurilor stabilite pentru produsele obţinute din unităţile din industria alimentară astfel încât fiecare unitate de industria alimentară autorizată şi pentru siguranţa alimentelor să elaboreze în regim de urgenţă a unui plan de acţiune COVID-19  care să cuprindă măsurile ce trebuie aplicate pe luând în considerare cel puţin următoarele aspecte:

CITESTE MAI DEPARTE

Anunt Exercitiu nr.33416 din 02.07.2019

ANUNŢ IMPORTANT,

În data de 03.07.2019, în intervalul orar 10.00-11.00 va avea loc o simulare pentru testarea şi verificarea echipamentelor din componenţa sistemului de înştiinţare, avertizare şi alarmare în situaţii de protecţie civilă al localităţii. Vor fi acţionate sirenele de alarmare ale localităţii prin introducerea semnalului „ALARMĂ AERIANĂ” compusa din 15 semnale, a câte 4 secunde fiecare, cu pauză de 4 secunde între ele, timp de 2 minute.
          Rugăm cetăţenii, personalul de la operatorii economici şi instituţiile  din municipiul Caracal să nu intre în panică la acţionarea sirenelor electrice, acesta este un exerciţiu.

piataunirii.jpg