Informaţii SU/SVSU - Primaria Caracal

Campanie de informare 11201 din 21.02.2020

Campanie de informare colectivă conform adresă nr.3057959/20.02.2020 a I.S.U.„ M.Basarab” al Judeţului Olt

Zi Aniversară,

La 28 februarie  sărbătorim Ziua Protecţiei Civile din România,  dată la care, în anul 1933, Regele Carol al II-lea, prin “Înalt Decret Regal nr.468″, a aprobat Regulamentul apărării contra atacurilor aeriene, ca o necesitate a protejării populaţiei civile rezultată în urma efectelor devastatoare ale primului război mondial. Momentul este considerat drept actul de naştere al Protecţiei Civile, instituţie care, iniţial, purta denumirea de “Apărare Pasivă”. Din anul 2004 activitatea de protecţie civilă se desfăşoară la nivel naţional în cadrul Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, iar la nivelul judeţului nostru în cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “M.Basarab” al Judeţului Olt.

Descarca Anunt

Campanie de Prevenire PSI nr. 6431 din 03.02.2020

CAMPANIE DE PREVENIRE ÎN DOMENIUL PREVENIRII ŞI STINGERII INCENDIILOR

REFERITOARE LA PREVENIREA APARIŢIEI INCENDIILOR  ŞI A COMPORTAMENTULUI ADOPTAT DE CETĂŢENI  ÎN CAZUL PRODUCERII UNOR SITUAŢII DE URGENŢĂ

CONFORM ADRESEI I.S.U. “M.BASARAB” AL  JUDEŢULUI OLT NR. 3054794/22.01.2020

Pe perioada sezonului rece cetăţenii sunt  rugaţi să respecte următoarele măsuri pentru a evita apariţia sau producerea unor situaţii de urgenţă:

Masuri minime de aparare impotriva incendiilor decembrie 2019

Masurile minime de apărare împotriva incendiilor obligatorii a fi respectate pentru a preîntâmpina apariţia unor eventuale incendii pe timpul sezonului rece.

Descarca Anunt

Campanie de informare nr. 47969 din 01.10.2019

Campanie de informare

în domeniul Prevenirii şi Stingerii Incendiilor premergător şi pe perioada sezonului rece

Regulile elementare de prevenire a incendiilor cauzate de mijloacele de încălzire utilizate în sezonul rece, vizează exploatarea în condiţii corespunzătoare şi fără defecţiuni a mijloacelor de încălzire centrale şi locale, în scopul evitării producerii unor evenimente nedorite.

CITEŞTE MAI DEPARTE

Anunt Exercitiu nr.33416 din 02.07.2019

ANUNŢ IMPORTANT,

În data de 03.07.2019, în intervalul orar 10.00-11.00 va avea loc o simulare pentru testarea şi verificarea echipamentelor din componenţa sistemului de înştiinţare, avertizare şi alarmare în situaţii de protecţie civilă al localităţii. Vor fi acţionate sirenele de alarmare ale localităţii prin introducerea semnalului „ALARMĂ AERIANĂ” compusa din 15 semnale, a câte 4 secunde fiecare, cu pauză de 4 secunde între ele, timp de 2 minute.
          Rugăm cetăţenii, personalul de la operatorii economici şi instituţiile  din municipiul Caracal să nu intre în panică la acţionarea sirenelor electrice, acesta este un exerciţiu.

teatruvechi.jpg