CAMPANIE DE INFORMARE - Primaria Caracal

CAMPANIE DE INFORMARE

CONFORM ADRESA ISU OLT NR. 30476/01.08.2017

In conformitate  cu  adresa nr.30476/01.08.2017 a Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Matei Basarab al Judetului Olt începând cu prima zi de miercuri a fiecarei luni în intervalul orar 10.00-11.00 se organizeaeza si se desfasoara antrenamente/exercitii pentru tipauri de risc generatoare de situatii de urgenta care implica verificarea functionarii sirenelor de alarmare publica in fiecare localitate. Avertizarea este activitatea de aducerea la cunostinta populatiei a informatiilor necesare despre iminenta producerii sau producerea unor dezastre / situatii de protectie civila si se realizeaza prin mijloacele de avertizare specifice, în baza înstiintarii primite de la structurile abilitate. Semnificatia semnalelor de alarmare este prezentata mai jos în documentul "semnale alarmare". Pentru informatii suplimentare atasat prezentam  anexam "Ghidul cetateanului pentru situatii de urgenta" în care este detaliat modul de actiune în cazul producerii unei situatii de urgenta  pentru care autoritatile locale sunt obligate sa avertizeze populatia prin sistemul de alarmare local în conformitate cu prevederile legale.Exercitiile organizate sunt anuntate prin mijloacele media existente la dispozitia autoritatilor locale, site institutie, pagina de facebook, etc.
               Pe perioada exercitiilor /aplicatiilor  se urmaresete familiarizarea cetatenilor cu semnificatia semnalelor de alarmare pentru ca în situatii reale cetatenii sa înteleaga modul comportare si actiune.