Campanie de Prevenire - Primaria Caracal

Campanie de Prevenire

CAMPANIE DE PREVENIRE ÎN DOMENIUL PREVENIRll ŞI STINGERll INCENDIILOR CONFORM ADRESEI ISU M.BASARAB AL JUDETULll OLT nr.3813487/26.06.2014

- Conform Ordonanţei de Urgenla nr. 195 din 2005 privind protecţia mediului, cu modificările şi completările ulterioare, este interzisă arderea miriştiIor, stufului, tufărişurilor sau vegetaţiei ierboase, fără acceptul autorităţii competente pentru protecţia mediului şi fără informarea, în prealabil, a serviciilor publice comunitare pentru situaţii de urgenţă. Nerespectarea acestei prevederi legale se sancţionează cu amendă contravenţionala al cărei cuantum este cuprins între 3000 - 6000 lei pentru persoane fizice şi respectiv între 25.000 - 50.000 lei persoane juridice.
- Conform Ordinului comun al ministrului agriculturii şi dezvoltiirii rurale şi al ministrului mediului şi pădurilor nr. 30/147 din 8 februarie 2010 pentru aprobarea bunelor condiţiia gricole şi de mediu în România stabilite la GAEC 5 şi GAEC 8 nu este permisă arderea miriştiIor şi a resturilor vegetale pe terenul arabil şi respectiv faptul că nu este permisă arderea vegetaţiei pajiştiIor permanente.

CITEŞTE MAI DEPARTE