Impozitul pe cladiri persoane fizice - Primaria Caracal

Impozitul pe cladiri persoane fizice

Termene de depunere a declaratiilor fiscale de impunere/scadere

In termen de 30 de zile inclusiv de la data dobandirii, construirii, instrainarii, extinderii, imbunatatirii, demolarii, distrugerii partiale a cladirii, schimbarii domiciliului, a numelui si prenumelui etc., proprietarul va depune o declaratie la care va anexa documente doveditoare.

Termene de plata

Rata I - pana la 31 martie inclusiv
Rata II - pana la 30 septembrie, inclusiv.

Impozitul anual pe cladiri de pana la 50 lei inclusiv, se plateste integral pana la primul termen de plata.

Daca se achita integral impozitul pana la data de 31.03 a anului curent (prima scadenta) se ofera o bonificatie de 10%.

Sanctiuni

Contraventie

Cuantumul amenzii (lei)

Depunerea peste termen a declaratiilor fiscale si/sau a declaratiilor speciale prevazute pentru persoanele care detin doua sau mai multe cladiri in proprietate pe teritoriul Romaniei;

de la 70 la 279

Nedepunerea declaratiilor fiscale si/sau a declaratiilor speciale prevazute pentru persoanele care detin doua sau mai multe cladiri in proprietate pe teritoriul Romaniei;

de la 279 la 696

teatruvechi.jpg