Informaţii SU/SVSU - Primaria Caracal

Campanie de informare nr. 12181 din 24.02.2021

Campanie de informare colectivă

Zi Aniversară,

La 28 februarie  sărbătorim Ziua Protecţiei Civile din România,  dată la care, în anul 1933, Regele Carol al II-lea, prin “Înalt Decret Regal nr.468″, a aprobat Regulamentul apărării contra atacurilor aeriene, ca o necesitate a protejării populaţiei civile rezultată în urma efectelor devastatoare ale primului război mondial. Momentul este considerat drept actul de naştere al Protecţiei Civile, instituţie care, iniţial, purta denumirea de “Apărare Pasivă”. Din anul 2004 activitatea de protecţie civilă se desfăşoară la nivel naţional în cadrul Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, iar la nivelul judeţului nostru în cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “M.Basarab” al Judeţului Olt.

Descarca Campanie

Campanie de informare nr. 22504 din 08.05.2020

Campanie de Informare pentru prevenirea infectării cu Covid -19 prin intermediul alimentelor obţinute  în unităţile din industria alimentară

Ca urmare a adreselor nr.22828/07.05.2020 a Instituţiei Prefectului-Judeţul Olt, nr.7713/06.05.2020 a Direcţiei Sanitar Veterinare pentru Siguranţa Alimentelor Olt este necesară respectarea măsurilor stabilite pentru produsele obţinute din unităţile din industria alimentară astfel încât fiecare unitate de industria alimentară autorizată şi pentru siguranţa alimentelor să elaboreze în regim de urgenţă a unui plan de acţiune COVID-19  care să cuprindă măsurile ce trebuie aplicate pe luând în considerare cel puţin următoarele aspecte:

CITESTE MAI DEPARTE

Anunt Exercitiu nr.33416 din 02.07.2019

ANUNŢ IMPORTANT,

În data de 03.07.2019, în intervalul orar 10.00-11.00 va avea loc o simulare pentru testarea şi verificarea echipamentelor din componenţa sistemului de înştiinţare, avertizare şi alarmare în situaţii de protecţie civilă al localităţii. Vor fi acţionate sirenele de alarmare ale localităţii prin introducerea semnalului „ALARMĂ AERIANĂ” compusa din 15 semnale, a câte 4 secunde fiecare, cu pauză de 4 secunde între ele, timp de 2 minute.
          Rugăm cetăţenii, personalul de la operatorii economici şi instituţiile  din municipiul Caracal să nu intre în panică la acţionarea sirenelor electrice, acesta este un exerciţiu.

Campanie de Informare nr. 33481 din 02.07.2019

Campanie de informare conform adresei Autorităţii Naţionale Sanitar Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor, Direcţia  Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor Olt nr.11421/28.06.2019 cu privire la necesitatea respectării cerinţelor minime de biosecuritate în creşterea porcilor domestici din sectorul non-profesional (gospodăresc) dar şi la nivelul târgurilor de animale

-este necesară respectarea restricţiei de funcţionare a târgurilor de animale vii, prin evitarea aglomerărilor de animale reducându-se şi riscul de introducere a animalelor cu status de sănătate necunoscut, având în vedere că majoritatea comercianţilor practică comerţul ilicit, fără să facă cu certitudine dovada provenienţei sau originii reale a animalelor prin mijloace de identificare ale animalelor şi formularele de mişcare;

-este interzisă comercializarea animalelor, în general şi a porcilor în special în locuri neavizate şi fără documente sanitar veterinare;

CITESTE MAI DEPARTE

teatruvechi.jpg